Chcesz mieć płaski brzuch? Zacznij ćwiczyć Pilates!

Chcesz mieć płaski brzuch? Zacznij ćwiczyć Pilates!

with 2 komentarze

Płaski brzuch dzięki Pilates !

Jeśli wydaje Ci się, że Pilates to nudny i zbyt spokojny trening oznacza to, że nigdy nie byłaś na tej lekcji. Uwielbiam ten rodzaj ćwiczeń za inteligencję, dynamikę i celowość. Tutaj nic nie dzieje się bez powodu. Każdy ruch, każde ćwiczenie ma cel. Kolejność wykonywanych ruchów nie jest przypadkowa bo każde ćwiczenie przygotowuje cię do następnego. A co najważniejsze ćwicząc ten rodzaj treningu płaski brzuch staje się możliwy do osiągnięcia.

Dlaczego ten trening?

Zacznijmy od początku Joseph Pilates twórca tej metody wymyślił prawie 40 ćwiczeń, które są fundamentem dla wielu modyfikacji i wariacji. W tej chwili nowoczesna wersja Pilates to prawie 500 ćwiczeń. Częstym błędem jest mówienie, że są to zajęcia rozciągające. Fakt, żeby poprawnie wykonać większość ćwiczeń należy pracować nad elastycznością ciała ale nie jest to cel główny. Nadrzędną sprawą są mięśnie głębokie brzucha. Inteligencja tego treningu polega na tym, że jednocześnie wzmacniane są mięśnie środka i zwiększa się elastyczność ciała.
Nad czym pracuje się na lekcji Pilates?
 • mięśnie środka
 • wydłużanie kręgosłupa
 • naturalne krzywizny kręgosłupa
 • elastyczność ciała
 • siła 

Dlaczego tak ważne są mięśnie środka?

Do mięśni środka zaliczamy:
 • mięsień poprzeczny brzucha
 • mięśnie dna miednicy
 • mięśnie wielodzielne
 • przepona
Najwięcej uwagi w trakcie lekcji Pilates poświęcam poprzecznemu brzucha,  o którym pisałam http://www.olgakuriata.pl/poprzeczny-brzucha/
Uważam, że korzyści wynikające ze wzmocnienia tego  mięśnia są bardzo ważne w profilaktyce i rehabilitacji aparatu ruchu. A co najważniejsze  osoby ćwiczące Pilates szybko rozumieją jak pracować z tym mięśniem. Niestety często spotykam się z  niezrozumieniem i niepotrzebnym utrudnianiem tego treningu. To naprawdę nie jest trudne napiąć poprzeczny brzucha, każdy z nas to robi. Pchając drzwi, przesuwając meble, podnosząc ciężkie przedmioty. On sam się napina bez naszej woli. To dlaczego warto mu poświęcić uwagę? Ponieważ często jest osłabiony. Nie ćwiczony mięsień zanika. Brakuje świadomości jak ważne dla naszej postawy i zdrowego kręgosłupa są silne mięśnie środka. Brakuje równowagi pomiędzy mięśniami globalnymi a lokalnymi. Zbyt dużo wykonujemy ćwiczeń na mięśnie zewnętrzne a zbyt mało na wewnętrzne. Według mnie każdy powinien dodać do swojego treningu kilka ćwiczeń Pilates.  Na dodatek poszłabym o krok dalej Każdy trening powinien być wykonywany z techniką Pilates. 
Natomiast jeśli pojawiają się u Ciebie bóle kręgosłupa, masz  nieprawidłową postawę to nauczyć się tych ćwiczeń. Dzięki nim rozwiążesz swój problem.

Dla kogo jest Pilates?

Pilates jest dla wszystkich niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy płci. Oczywiście nie wrzuciłabym wszystkich do tego samego worka. Można podzielić lekcje Pilates na dwie grupy:
Pilates Rehabilitacyjny
Skierowany do osób posiadających duże dysfunkcje aparatu, które mają bóle kręgosłupa są po kontuzjach czy operacjach. Doskonały trening również dla osób starszych i z dużą nadwagą. Tempo takiego treningu jest bardzo spokojne. Większość ćwiczeń wykonywanych jest statycznie, w leżeniu lub w klęku.
Pilates Dynamiczny
Trening dla wszystkich pozostałych osób. Jeżeli myślisz, że na tych ćwiczeniach się nie zmęczysz to jesteś w błędzie. Tutaj liczy się jakość a nie ilość powtórzeń danego ćwiczenia . Instruktor ma określony cel zajęć i stara się przygotować tak grupę, żeby w bezpieczny sposób mogli wykonać najtrudniejsze wersje ćwiczeń. Sprawdza się tutaj zasada od najłatwiejszych wersji do najtrudniejszych. Wszystkie ćwiczenia wykonuje się płynnie. Ruch dostosowany jest do oddechu przy dużej koncentracji i świadomości swojego ciała.

Korzyści Metody Pilates

 • Poprawa postawy
 • Zwiększenie mobilności kręgosłupa
 • Zwiększenie elastyczności ciała
 • Płaski brzuch
 • Likwidacja bólu kręgosłupa
 • Poprawa jakości oddechu
A ty jakie masz sposoby na płaski brzuch? Jakie treningi lubisz daj znać 
Jeśli chcesz nauczyć się kilku ćwiczeń zapraszam Cię często pokazuję tam ćwiczenia.

facebookInstagram

Jeśli podoba ci się ten artykuł, będę wdzięczna za udostępnianie tego wpisu na facebooku:)