CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?
Powstała w latach 70 ubiegłego wieku. Metoda ta jest odpowiedzią na potrzeby ludzi w naszych czasach, gdzie większość czynności a także ćwiczeń jakie wykonujemy są w charakterze Yang, czyli dynamiczne.
Yin joga pochodzi z medycyny chińskiej. Pozostałe style jogi, czyli Hatha Joga, pochodzą z Indii. Różnicą jest między innymi podejście do przepływu energii. W medycynie chińskiej przede wszystkim pracujemy z meridianami, czyli z kanałami energetycznymi, które przebiegają przez całe ciało. Przepływa przez nie energia chi (qi). Natomiast system czakr jest bardziej utożsamiany z Hatha Jogą. Czakry to centra energetyczne w naszym ciele, w różnych częściach ciała znajdują się różne czakry. Przepływ energii w ciele w Hatha Joga nazywamy praną. Pomimo tych różnic w obecnych czasach w Yin Jodze korzysta się z obu wiedzy i tworzy się sekwencje jogi zarówno dla meridian jaki i dla czakr.
Yin joga to metoda relaksowania mięśni. Celem tego stylu jogi jest praca na głębszych strukturach ciała jakim są stawy, powięzi, ścięgna, więzadła, kości. Podczas praktyki Yin jogi ćwiczymy na rozluźnionych mięśniach. W innych stylach jogi takich jak Vinyasa czy Ashtanga pracujemy na mięśniach czyli napinamy, wzmacniamy i rozciągamy je. Taka praktyka też jest ważna. Natomiast mięśnie mają tendencję do zabierania pracy innym strukturom. Czyli jeśli włączysz do pracy mięśnie nie popracujesz już na innych tkankach. Ważne jest aby praktyka yin jogi była na zimnym ciele. Dlatego tradycyjnie uczona Yin joga jest przeprowadzana bez rozgrzewki. Kiedy nie włączą się do pracy mięśnie jesteśmy w stanie wpłynąć na głębsze struktury poprzez „pozytywne zestresowanie ich”.
Każdy człowiek potrzebuje Yin w swoim życiu. Ta praktyka daje uziemienie, fundament i przywraca równowagę w życiu.
Deprecated: Funkcja wp_get_loading_attr_default jest przestarzała od wersji 6.3.0! Zamiast jej proszę użyć wp_get_loading_optimization_attributes(). in /home/olgakuria/domains/olgakuriata.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Skala powyżej przedstawia intensywność praktyki. 0 oznacza, że nic nie czujemy natomiast 10 czujemy ból. Jak widać Yin joga klasyfikuje się pomiędzy 4 a 5. Oznacza to umiarkowaną pracę. Wyjście ze strefy komfortu znalezienie właściwej głębokości pozycji lecz nie na tyle, żeby angażować mięśnie. Restorative joga różni się tym od Yin, że ma przywrócić zdrowie w układzie nerwowym. Chcemy się zrelaksować dokładamy więcej sprzętu i chcemy się bardziej wycofać nie szukamy granicy. Vinyasa i Ashtanga to style jogi gdzie uaktywniamy mięśnie i pracować dynamicznie ruch połączony z oddechem.
DLACZEGO W YIN JODZE SĄ INNE NAZWY POZYCJI?
Zmiany nazw pozycji wprowadzono po to, żeby przypomnieć, że praca w tym stylu się różni. Jest z inną intencją. Bez napięcia mięśni, bardzo uziemiona, pasywna, blisko ziemi. Wejścia i wyjścia z pozycji są inne w Yin niż w pozostałych stylach jogi. Powolniejsze mogą być kulistymi ruchami. Bez zbędnego używania mięśni raczej próbujemy użyć stawów. Pasywna zrelaksowana sylwetka. Luźne kończyny, plecy. Brzuch zrelaksowany oddychający głęboko.
TRZY ZASADY YIN JOGI WEDŁUG SARAH POWERS
-
Znajdź swoją granicę – oznacza przyjęcie pozycji do właściwej głębokości, czyli w skali jest to 4-5
-
Pozostań w bezruchu – oznacza brak widocznego ruchu nie licząc oddechu, który ma płynąć nieustannie. Na tym etapie sprawdzamy rozluźnienie mięśni. Koncentracja na oddechu. Jeśli poczujemy, że po chwili ciało się bardziej otworzy pogłębiamy pozycję. Skupienie uwagi na chwili obecnej. Obserwacja gdzie i jak moje ciało jest w tej konkretnej pozycji.
-
Utrzymanie pozycji przez dłuższy czas. Jeśli uczeń poczuje mrowienie, ból czy duży dyskomfort powinien wyjść wcześniej z pozycji. Yin joga rozpoczyna się dopiero od 1,5 minuty pozostawania w bezruchu w pozycjach. Optymalny czas w pozycjach to od 1,5 do 10 minut. Poniżej tego czasu to dynamiczne style Yang. Powyżej tego czasu to już restorative joga nawet 20 minut. Co nie przeszkadza gdyż nie ma tutaj pracy z sięganiem do granic. W stylach jogi Yang czas jaki pozostajemy w asanach powinien być krótszy poniżej 1,5 minuty w Vinyasie a w Ashtandze tylko 30 sekund.
Niektóre pozycje stają się łatwiejsze po chwili bycia w nich. Inne natomiast wraz z upływem czasu stają się trudniejsze.
JAK PRACUJEMY Z CIAŁEM W YIN JODZE
Używanie własnego ciężaru ciała.
Praca z grawitacją – skupiamy się na niej, gdyż działa na naszą korzyść.
Praca ze sprzętem – podkładamy wałki, cegły i koce w celu wypełnienia pustej przestrzeni pomiędzy ciałem a ziemią.JAKIE MOŻESZ MIEĆ ODCZUCIA PRAKTYKUJĄC YIN JOGĘ?
Każde wejście na matę to nowy początek. Praktyka jogi jest odkrywaniem czym ona jest niż oczekiwaniem zmian.
W Yin Jodze dzięki grawitacji możemy odczuwać w jednej pozycji dwa sposoby pracy:
Zapadanie i rozpływanie się w kształcie (Sink and melt into a shape)
Otwieranie się jak kwiat (otwieranie ciała poprzez wygięcia)
JAKIE SĄ KORZYŚCI Z PRAKTYKOWANIA YIN JOGI?
Korzyści energetyczne – są związane z zasadą dochodzenia do odpowiedniej granicy. Stymulujemy punkty akupresury i linie merydianowe, które wysyłają energię do naszych organów. Odżywienie organów dzięki kompresji i dekompresji ( uciskowi i rozciągnięciu)
Emocjonalne i mentalne – są związane z zasadą pozostać nieruchomo w pozycji. Zmniejsza stres, redukuje napięcia i poprawia komfort snu.
Fizyczne – są związane z zasadą pozostawania w pozycjach dłuższy czas. Są to korzyści fizjologiczne. Poprawia funkcjonowanie organów. Koryguje postawę. Zwiększa zakres ruchu w stawach.
Ja osobiście włączyłam do mojej praktyki Yin Jogę. Staram się dla równowagi 3 razy w tygodniu praktykować Yin w pozostałe dni tygodnia ćwiczę style jogi w charakterze Yang.
Namaste!
Źródło: Bernie Clark, Yin Joga Najspokojniejszy trening świata, Wydawnictwo Vital, 2016
Zostaw Komentarz