Jesteś mało elastyczna? Uważaj możesz być bardziej narażona na kontuzje

with Brak komentarzy

Jesteś mało elastyczna ? Może mieć to wpływ na Twoje bezpieczeństwo w trakcie treningów

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę ze sportem  generalnie wie, że streching jest ważny. Teoretycznie bo w praktyce wygląda to niestety fatalnie. 3 minutowe ćwiczenia rozciągające na koniec treningu i przeważnie tylko na dolną partię ciała. Mam wrażenie, że wybierając program treningowy dla większości  liczy się jak szybko się zmęczę i ile kalorii spalę (ach te kalorie największa bzdura naszych czasów! Ale o tym innym razem).  Efekt ma być konkretny  – spadek wagi, idealna figura. A czy wybierając ćwiczenia kierujesz się zwiększeniem elastyczności ciała? Jeśli nie to warto zacząć. Zwiększona giętkość Twojego ciała to dobry fundament dla wszystkich sportów.

Dlaczego kontuzje nam się przydarzają?

Moda na bieganie czy narciarstwo w pełni.  „Wszyscy biegają więc zacznę i ja” lub ” Jak już jadę w góry to koniecznie na narty ” Pewnie nie jedna z Was tak czasem mówi. Nie zrozum mnie źle, zachęcam Cię do aktywności fizycznej ale czy przygotowałaś się do niej wystarczająco? I nie chodzi mi tutaj o strój do biegania czy odpowiednie buty. Nawet nie chodzi mi o przeczytanie kilku poradników dla biegaczy.  Czy przygotowałaś ciało do tego treningu? Bo jeżeli przez ostatnich kilka lat z Twoją aktywnością fizyczną nie było najlepiej to musisz wziąć pod uwagę, że z twoimi stawami i mięśniami też nie jest najlepiej. Zwłaszcza jeśli Twój tryb życia to 80% czasu pozycja siedząca w pracy i za kółkiem. Później jesteś tak zmęczona nadmiarem obowiązków domowych i zawodowych, że też najchętniej byś usiadła. Niestety moda na pewne sporty gubi nas. Jestem zwolenniczką dobrych przygotowań fizycznych ale też teoretycznych. Jeśli chcesz biegać, jeździć na nartach czy też uprawiać inny sport, zastanów się najpierw jaką musisz nabyć wiedzę i umiejętności. Dobry trener, który nauczy techniki wykonywania danego rodzaju sportu jest bardzo ważny. Równie ważna jest świadomość, żeby dobrze i bezpiecznie uprawiać daną dyscyplinę sportu, trzeba robić kilka dodatkowych treningów uzupełniających. Między innymi ćwiczenia rozciągające.

Dlaczego ćwiczenia rozciągające są takie ważne?

Jest to swoista profilaktyka. Twoje ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przewrócisz się w trakcie aktywności fizycznej lub nawet w życiu codziennym potkniesz się na chodniku, będziesz miała większą szanse na uniknięcie kontuzji. Twoje elastyczne ciało obroni się. Jeśli natomiast brakuje tej giętkości w mięśniach a stawy są sztywne i mają bardzo mały zakres ruchu to prawdopodobieństwo urazu jest już znacznie większe.

Korzyści płynące z ćwiczeń rozciągających

  • Zwiększenie zakresu ruchu w stawach
  • Wzmocnienie ścięgien
  • Zwiększenie siły, gibkości i wytrzymałości  mięśni
  • Zgrabna sylwetka dzięki wydłużeniu mięśni
  • Poprawa postawy
  • Zmniejszenie bolesności mięśni po treningu
  • Zwiększenie wydolność przy wysiłku fizycznym

Jak powinien wyglądać trening rozciągający?

Jeśli przekonałam Cię do ćwiczeń rozciągających. Pewnie teraz zastanawiasz się ile czasu powinnaś poświęcić na te ćwiczenia. Muszę Cię zmartwić nie wystarczy przed lub po swoim ulubionym treningu zrobić kilkuminutowy streching. Oczywiście nadal zachęcam do wykonywania w trakcie rozgrzewki dynamicznego rozciągania a po treningu już spokojniej w formie statycznej. Jednakże to nie uchroni przed kontuzjami. Jeśli chcesz poważnie zabrać się do tego tematu, to musisz znaleźć czas przynajmniej 2 razy w tygodniu na sam streching. To musi być oddzielny trening, systematyczny bo efekty przyjdą dopiero po kilku miesiącach. Możesz ćwiczyć jogę, pilates lub po prostu się rozciągać. Zwiększysz elastyczność stawów  i mięśni a co najważniejsze zbudujesz również siłę. Ważne jest żeby zwiększać elastyczność ciała równomiernie.
Przykład:
nie możesz rozciągać tylko tylnej części nóg czyli grupy kulszowo – goleniowej a zaniedbywać przód ud czyli czworogłowy ud. Ważne żeby zachować równowagę siły i gibkości między przeciwnymi grupami mięśniowymi. Wniosek rozciągaj z uwagą całe ciało nie tylko główne partie mięśniowe. Zadbaj również o te najmniejsze mięśnie i stawy. O treningu mięśni zaniedbanych pisałam tutaj http://www.olgakuriata.pl/trening-miesni-zaniedbanych-dlonie/
Jogini mówią:

Jesteś tak młody jak Twój kręgosłup.

Co oznacza tak młody jak elastyczny jest Twój kręgosłup. Dbając o gibkość unikniesz sztywności w wieku starczym jak również kontuzji  już dziś.
Jeśli spodobał Ci się mój post będę wdzięczna za udostępnienie!
Zapraszam Cię do polubienia mojej strony na facebboku

facebook

Podąrzaj Olga Kuriata:

Cześć, mam na imię Olga. W swojej pracy staram się zadbać o klienta na dwóch płaszczyznach: trening i zdrowe odżywianie. Od 15 lat jestem instruktorką treningów prozdrowotnych. Jestem dyplomowanym nauczycielem Yoga Alliance. Ukończyłam kurs nauczycielski RYT 200. Jestem instruktorem rekreacji ruchowej. Specjalizuję się w formach prozdrowotnych : Pilates, Vinyasa Yoga, Air Yoga, Ashtanga, Aqua, Zdrowy Kręgosłup, Senior, Trening Mięśni Twarzy, Trening Mięśni Zaniedbanych. Od 10 lat zagłębiam tematykę zdrowego odżywiania. Jestem trenerem żywienia. Ukończyłam studia podyplomowe Psychodietetyka. Pomagam moim klientką zrozumieć, że zdrowe nawyki żywieniowe i właściwe treningi, wystarczą aby osiągnąć idealną wagę. Bez katowania się dietami i liczeniem kalorii. Dzielę się tą wiedzą tutaj na blogu a także na warsztatach i konsultacjach. Studia ukończyłam na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług w Szczecinie ale to fitness i zdrowe odżywianie są dla mnie największą pasją. Swoje umiejętności doskonalę na licznych szkoleniach w Polsce i USA. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem. Organizuję warsztaty dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i treningów prozdrowotnych. Zapraszam Cię na mój blog!

Zostaw Komentarz